Çocuklarımıza Manevi Bir Aşı Ve Antivirüs Programı Lâzım!

Çocukları ve gençleri ateizm, deizm vb. zararlı fikir akımlarına ve ahlakî yozlaşmaya karşı korumak için yapılması gereken ne biliyor musunuz?

Bu sorunun cevabını iki benzetme ile vermeye çalışayım:

1. Çocuklarımızı boğmaca, kızamık, su çiçeği, verem gibi zararlı etkileri bulunan hastalıklara karşı nasıl koruyoruz? Onlara daha çocuk yaşta aşı yaparak. Öyle ki bu aşı iyi tuttuktan sonra artık çocuğa yukarıdaki hastalıkların mikropları bulaşsa bile bu mikroplar onda ölümcül etki yapmıyor.

2. Bilgisayarınızı virüslere karşı korumak için ne yapıyorsunuz? Bilgisayarı virüslere karşı korumak için bir antivirüs programı yüklemeniz gerekir. Bu antivirüs programı bilgisayara virüs bulaşmasını, şayet bulaşmışsa işletim sistemini ele geçirmesini engeller. Size derhal alarm verir.

İşte bizler gerek ana-babalar, gerekse yeni neslin eğitim işine kafayı takan eğitimciler olarak çocuklarımıza temyiz yaşı olan yedi yaşından itibaren din ve ahlaka ilişkin “doğru”, “tutarlı”, “iyi”, “güzel” bir din ve ahlak eğitimi verebilirsek bu eğitim çocuk için bir açıdan aşı, bir açıdan da antivirüs programı gibi bir etki yapar. İlerleyen yıllarda çocuk gerek okulda gerekse sosyal medya, toplum vb. yapılarda zararlı bir takım fikir ve davranışlarla karşılaştığında küçüklüğünde almış olduğu sağlam eğitim derhal bir aşı ve antivirüs gibi devreye girip onu koruyacaktır.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus aşının doz, miktar ve etkisinin uygun olması, aşının yapıldığı yaşın uygun yaş olmasıdır. Nasıl ki bazı aşılar belirli yaşlarda yapıldığında tutuyor, sonrasında etki göstermiyorsa dinî ve ahlakî eğitim de böyle.

Onun içindir ki Allah Resûlü (s.a.v.) “çocuklarınız yedi yaşına geldiğinde onlara namazı emredin. On yaşına geldiğinde yataklarını ayırın” buyuruyor.

Demek ki çocuğa namaz aşısı 7 yaşında vurulmalı. Demek ki çocuğa mahremiyet eğitimi 10 yaşından itibaren verilmeli. Bu aşıları yapmakta, bu antivirüs programlarını yüklemekte geç kaldığımızda o zamana kadar çocuğun bünyesine virüs ve mikrop girerse işimiz gittikçe daha da zorlaşıyor. Hele ergenlik çağına kadar bu aşıları yapmamış, bu programları yüklememişsek çocuk her türlü mikroba ve virüse açık bir halde dış dünyaya salınmış olmaktadır.

Atalarımız “ağaç yaşken eğilir”, “demir tavında dövülür” diye boş yere söylememişler.

Rabbimiz ağacı yaşken eğmeyi, demiri tavında dövmeyi bizlere nasip eylesin.

(Soner Duman/13.Receb.1439/31.03.2018/Cumartesi)

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir