Buharda Pişirme

Farklı ve ekonomik bir tarif buldum denemek istedim. Ancak damak tadımıza uygun olur mu onu bilemediğim için biraz tedirgin bir şekilde yapmaya karar verdim.
Tabi elimdeki imkanları göz önünde bulundurarak başladım yapmaya kötü bir şey olsa bile fırında pişirmeye devam ederim yerim az olsun kolay olsun dedim başladım yapmaya 🙂

Malzemeler :
2 su bardağı un
1 çay kaşığı dolusu kuru maya
1 tatlı kaşığı tuz
1 yemek kaşığı şeker
Yarım su bardağından az fazla su
3-4 yemek kaşığı sıvıyağ

Yapılışı :
Kuru malzemelerin hepsini derin bir kaseye koyup yoğurdum.15 dakika kapalı bir şekilde beklemeye bıraktım. 15 dakika sonra 1 yemek kaşığı kadar sıvıyağı döküp bezemin her yanına sürüp yaklaşık 40_45 dakika mayalanmasını bekledim. Sonra hamuru tekrar bir kaç dakika daha iyice yoğurup açtım 2cm kadar kalınlığı olan hamura (orjinalinde sıvıyağ da kavrulmuş yeşil soğan) yağ ve tahin sürüp iki çeşit yaptım. Buharda önce kısık sonra orta ateşte 20 dakika pişirdim. Sonuç olarak ortaya çıkan..

🇹🇷 🇹🇷

Besinleri buharda pişirme sağlık açısından faydaları nedeniyle sıklıkla tercih edilmesi gereken bir yöntemdir. Çünkü buharda pişirme ile besin kızartma ve kavurmalardaki gibi içerisine ekstra yağ içermez. Böylece besinler, hem daha düşük kalorili ve düşük yağ içerikli olur hem de vücudumuza zarar veren serbest radikalleri içermez.

Buharda pişirme yöntemi ile pişirilen sebzelerde, sağlığımız açısından önemli yeri olan flavonoidlerin diğer pişirme yöntemlerine nazaran % 11 daha az kayba uğradığını göstermiştir. Flavonoidler, antioksidan etki gösteren bileşiklerdir. Buharda pişirme yöntemi ile hazırlanan sebzelerin antioksidan içeriklerini korumaları serbest radikallerin oluşturacağı yaşlılık etkilerini geciktirir ve genel sağlımız açısından da fark oluşturur.

Bütün pişirme teknikleri başta vitaminler olmak üzere bazı besin öğelerinin kaybına neden olur. Fakat buharda pişirme tekniğinde kayıplar daha az miktardadır.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.