Anız Yakmak Büyük Günahtır Ahirette Azabı Vardır

Kasım amca yatsı namazını kılıp yattı. Rüyasında kendisini mahşer yerinde gördü. Çok korkmuştu . Bir canlıyı diri diri yakmanın cezası nedir bilir misin ? Diye sordular. Hayır dedi.
Kocaman korkunç bir ateşi gösterdiler. Kısasa kısas seni bu ateşte yakıcaz dediler . Kasım amcayı alıp ateşin yanına götürdüler. Ama ben kimseyi yakmadım dedi.
Yalan söylüyor dedi bir kaplumbağa beni yaktı . Ben kaplumbağa falan yakmadım diyerek uyandı. Günlerdir rüyanın etkisinden kurtulmaya çalışıyordu . Bir gün tarlasına gitmişti ki ! Gördüğü karşısında beyninden vurulmuşa döndü . Yanmış bir kaplumbağa .
Evet hiç kimseyi yakmamıştı ama tarladaki anızı yakmıştı . Çevreyi inceleyince birkaç tanede kömürleşmiş böcek buldu. Aman Allahım ben ne yaptım dedi . Daha ne kadar canlı vardı kimbilir . Karınca , böcek, yılan binlerce canlı . Ya hepside kısas isterse . Diriltilip diriltilip tekrar yanarsam o ateşte diye çok korktu. Doğruca müftünün yanına gitti . Anız yakmak caiz mi? Diye sordu. Müftü ;
_ Allah’ın kesin olarak yasakladığı bazı kötülükler vardır ki, zararları insana, hayvana çevreye sirayet eder. Bunlardan biri de anız yakmaktır. Bir canlıyı ateşte yakmak ne kadar günah iken belki binlerce milyonlarcası yakılıyor. Allah hiç bir canlıyı boşa yaratmaz . Hepsinin bir görevi var. Ayrıca bunlar kendi dillerince Allah’ı zikrediyor dedi. Anız yakmak dinen caiz değil büyük günahtır ahirette şiddetli azabı vardır dedi.
Kasım amca tevbe etti bir daha ne anız yakıcam ne de yaktırcam Allah’ım ne olur affet dedi.
Bu ahiret boyutu . Bir sürüde dünya için zararları var.
Havayı kirletir ,ozon tabakasına zarar verir. Toprağın verimini ne kadar düşürdüğünü bilseler hiç bir çiftçi anız yakmazdı diyor uzmanlar. Orman yangınlarının birinci sebebidir. Kısacası anız yakmanın zararları saymakla bitmez.
Motorla ot biçmek de sakıncalı bence bir sürü börtü böcek katlediliyor. Ondan sonra verim bekliyoruz kazanç bekliyoruz sıkıntı bizde, ilaçlama yapıp ayrı bir katliam yapıyoruz tabi. Mevlam onca katliamı bile bile iyi nimet veriyor. Hamd olsun.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.